Joomla w bibliotece

W niniejszym artykule przedstawione zostały ogólne informacje o CMS'ach, czyli Systemach Zarządzania Treścią ze szczególnym naciskiem na CMS Joomla! Zaprezentowano możliwości jakie oferuje Joomla! w budowie serwisu biblioteki na przykładzie wybranych narzędzi. Artykuł jest zachętą dla przyszłych bibliotekarzy, aby bliżej przyjrzeli się temu funkcjonalnemu i łatwemu w instalacji CMS'owi.

Joomla

Joomla! (swahili razem!, wymowa [dżumla] )- jest to rozprowadzany na zasadach wolnego oprogramowania system zarządzania treścią napisany w języku PHP, wykorzystujący bazę danych MySQL. Jest pochodną popularnego systemu Mambo. Tym, co odróżnia Joomla! od innych systemów, jest zaangażowanie twórców w utrzymanie rzeczy tak prostymi, jak tylko jest to możliwe, a równocześnie zapewnienie jak najbogatszej funkcjonalności. W efekcie każdy, bez technicznego przygotowania, może przy pomocy Joomla! budować i zarządzać swoim małym czy potężnym serwisem WWW w prosty i efektywny sposób, bez ponoszenia kosztów drogiego, komercyjnego oprogramowania. Joomla! jest upowszechniany na zasadach GNU General Public License (GNU GPL). Powszechna Licencja Publiczna zapewnia swobodę upowszechniania kopii oprogramowania i - jeśli ktoś chce - umożliwia pobieranie za to opłat, ale nie pozwala pobierać opłat za samo oprogramowanie, ponieważ Joomla! jest wolnym oprogramowaniem, jest bezpłatne! GNU GPL zapewnia swobodę dokonywania zmian w oprogramowaniu lub wykorzystywania jego fragmentów w nowych wolnych programach.

Joomla! w bibliotece

Za pomocą Joomla! można stworzyć serwis dla każdego rodzaju bibliotek, księgarni bądź wykorzystać ten CMS przy tworzeniu Intranetu w bibliotece. Jak już wspomniano serwis buduje się na zasadzie klocków lego, a wykorzystuje się do tego komponenty i moduły. Poniżej przedstawiono przykłady wybranych komponentów i modułów przydatnych przy budowie serwisu biblioteki lub wirtualnej księgarni.

Pełny tekst artykułu "Joomla w Bibiotece" znajduje się w serwisie Wersalik.pl.

Autor: Dominik Mirosław Piotrowski, Data aktualizacji: 16.04.2008